Ad Soyad Değişikliği

Ad ve Soyadı Değişikliğinde Büyük Kolaylık

Ülkemizde ilginç ve bir o kadar da komik ad ve soyadlarına sıkça rastlamaktayız. Bu ad ve soyadlarına sahip kimselerin günlük hayatlarında yaşadıkları sıkıntıları tahmin etmek ise hiç de zor değil. Peki, bu ad ve soyadları kolayca değiştirilebilir mi?

Ad ve soyadı değiştirme işlemi, 5490 Sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu uyarınca, haklı sebeplerin bulunması halinde Asliye Hukuk Mahkemesinde açılacak bir dava ile mümkün olabilmektedir.

Ancak, 7039 Sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile 5490 Sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu’nda yapılan değişiklikle birlikte, vatandaşların ad ve soyadlarının, mahkemeye başvurmaya gerek kalmadan, bir defaya mahsus olmak üzere değiştirilebilme imkânı getirilmiştir.

Buna göre;
·     Rütbe ve memuriyet, aşiret ve yabancı ırk ve millet isimleriyle genel ahlaka uygun olmayan veya iğrenç ve gülünç olan soyadları,
·  Yazım ve imla hatası veya düzeltme işareti kullanılmamasından kaynaklanan anlam değişiklikleri bulunan ad ve soyadları,

3 Kasım 2019 tarihine kadar, nüfus müdürlüklerine, yazılı şekilde başvuruda bulunmak suretiyle, yalnızca il veya ilçe idare kurulunun vereceği karar ile değiştirilebilecektir. Bu konuda il veya ilçe idare kurulunun vereceği kararlar kesindir. Başvurulacak nüfus müdürlüğü ise, vatandaşların son iki yıldan beri yerleşim yerinin bulunduğu nüfus müdürlüğüdür. Yeni getirilen bu düzenlemeyle ad ve soyadı değişikliği düşünen vatandaşlar için büyük bir kolaylık sağlanmış bulunmaktadır.

Yorumlar

Manşetler

Bumerang - Yazarkafe