Misak-ı Millî

Misak-ı Millî

Kurtuluş Savaşı açısından büyük öneme sahip olan Misak-ı Millî kararlarının taslağı, Mustafa Kemal Atatürk tarafından hazırlanmıştır. Ankara’da bulunan Mustafa Kemal, burada görüştüğü vekillerden, Misak-ı Millî kararlarının, Mebusan Meclisi’nde kabul edilmesi için çalışılması talebinde bulunmuştur.
Nihayet, Misak-ı Millî, Osmanlı İmparatorluğu Mebusan Meclisi’nde, 28 Ocak 1920 tarihinde kabul edilmiştir. Misak-ı Millî kararları ile milli mücadelenin amacı, hedefi ve kapsamı kesin olarak belirlenmiştir. Kapitülasyonların kaldırılması kararı alınmış ve tam bağımsızlık ilkesi açıkça vurgulanmıştır. Alınan bu kararların temelini ise Erzurum ve Sivas kongreleri oluşturmaktadır.
 
Misak-ı Millî Kararları Nelerdir?
I.          Mondros Ateşkesi imzalandığı sırada işgal edilmemiş bölgeler kesin Türk yurdudur, parçalanamaz.
II.          Kars, Ardahan ve Batum’da (Elviya-i Selase) gerekirse referanduma gidilecektir.
III.          Araplar kendi geleceklerini kendileri belirleyecektir. (Arapların çoğunlukla yaşadığı yerlerde referandum yapılacaktır.)
IV.          Batı Trakya’nın geleceği referandum ile belirlenecektir.
V.          İstanbul, Marmara ve Halifenin güvenliği sağlandığı takdirde, Boğazlar trafiğe açılacaktır.
VI.           Azınlıklara, diğer ülkelerdeki Türk azınlığa tanınan haklar tanınacaktır.
VII.          Siyasi, mali ve adli gelişmemizi engelleyen sınırlamalar kabul edilemez. (Kapitülasyonlar)

Misak-ı Millî'nin Kabul Edilişinin 98. Yıl Dönümü Dolayısıyla Şehitlerimiz Anısına Türk Tarih Kurumu Tarafından Kısa Bir Film Yapıldı

Türk Tarih Kurumu, çok başarılı bir çalışmaya imza atarak Misak-ı Millî'nin kabul edilişinin 98. Yılı anısına bir kısa film yayınladı. "Misak-ı Milli'nin Kabul Edilişinin 98. Yıl Dönümünde Kahraman Şehitlerimizin Anısına" başlığıyla verilen kısa film, zengin görseli ve etkileyici anlatımıyla dikkat çekiyor. "Anadan, yardan, serden vazgeçilirdi fakat vatandan asla" sloganıyla başlayan film, İstiklal Marşımızın, "Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda. Şüheda fışkıracak toprağı sıksan şüheda. Canı, cananı, bütün varımı alsın da Hüda. Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda." dörtlüğü ile tüm şehit ve, gazilerimizi, rahmet ve minnet ile yad ederek son buluyor.Yorumlar

Manşetler

Bumerang - Yazarkafe